Hoşgeldiniz!  / Kayıt ol
Bizden Birisi GİRAY ERCENK-- Melahat Aral Aktan Sergisi-- Edip Cansever'i Anıyoruz-- Kamile Yılmaz / Mor Cepkenli Kadın-- Şiirsel Söyleşi / Ali Feridun Karaçetin-- Mustafa Ceylan Yazdı / Halil Erdem ve Göl Hikayeleri-- Gazanfer Eryüksel / Günce Notları-- Nazmi Öner Yazdı / Eğitim, Bilim ve Toplum-- Nadire Sönmez / "Kafiye" Kitap Tanıtımı-- 26 Mayıs 2018 Saat 16:00 da Hasan Göztepe'nin "KEŞKE" isimli kitabının söyleşisi ve imza günü Ansan Galeri'de....Ve sayfalarımızda fotoğraflar, makaleler, sanatsal çalışmalar-Antalya'da Sanatın Amiral Gemisi ANSANSANAT da Sizlerle...HAZİRAN 2018 ANSAN DERGİSİ çıktı...Üyelerimiz Dergilerini Derneğimizden alabilirler......Dergimizde bulunan yazılar : Nuri Erkal / Aydan Yalçın'ın Gül Makası---Servet Yıldırım Koçlalıer / Mitoloji Dünyası....Gazanfer Eryüksel / Kıssadan Hisse---Sevim Akdeniz / Biletler---Hasan Göktepe /Anadolu Uygarlıktır.....Kamile Yılmaz /Annemin Cebi---Şadan Gökovalı / Balıkçıdan Öğrendiğim Birşey Var---Ersin Kesici / Ne Okuyalım...Naim Tuncalı / Antalya'nın Gururu Cahit Külebi.... Ve 56 sayfada Sanat-Edebiyat Sizlerle....İnternet Sitemize ve Dergimize ürünlerinizi bekliyoruz...
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.65/5 - 26 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Giray ERCENK
#1
BİZDEN BİRİ: GİRAY ERCENK

YAVUZ ALİ SAKARYA


Ortahalli bir memur ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelen Giray Ercenk, İlkokulu Bitlis’te, Ortaokulu Antalya ilinin Finike ilçesinde, Lise’yi Antalya Lisesi’nde okudu. Lise sonrasında Eskişehir İktisadi Ticari İlimler Akademisi’ne girdi ve oradan mezun oldu. Yüksek öğreniminin son yılında, kazandığı bir sınavla yurtdışına çıkarak, Portekiz’in başkenti Lizbon kentinde bir süre bankacılık stajı yaptı.


Okumaya, öğrenmeye ve ayrımsız tüm yurt sorunları ile yakından ilgilenmeye meraklı olan Giray Ercenk, gerçekten çok ilgi duyduğu “Tarih” alanında Yüksek Lisans çalışması yaptı. Akdeniz Üniversitesi’nin değişik bölümlerinde bir dönem Öğretim Görevlisi olarak çalıştı ve mesleki ve kültürel alanlarda dersler vererek, bilinçli öğrenciler yetiştirmeye gayret etti.
1990-1995 yılları arasında Antalya’nın ilk rehber örgütü olan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Kurslarında yetişmiş Profesyonel Turist Rehberlerini bir çatı altında toplayan “REHBERANT” adlı derneğin başkanlık görevini yürüttü. Rehberlik mesleğine saygınlık kazandırmak için ilk yıllarda büyük çaba gösterdi. Başarılı çalışmalara imza attı.
Şubat 2002-Ekim 2004 yılları arasında “Altın Portakal Vakfı” olarak bilinen Antalya Kültür Sanat Vakfı’nın (AKSAV) Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve AKM Genel Müdürü olarak sorumluluk aldı. O dönemde “Antalyalılar” ve “Portakal” dergilerinin çıkmasına katkı koydu.


“Pamphylia Bölgesi Antik Yol Sistemi” konusunda ayrıntılı araştırmalar yaptı, bölgeyi karış karış dolaştı ve yazıları başta Türk Tarih Kurumu yayın organı BELLETEN olmak üzere değişik dergilerde yayınlandı.


Antalya’daki Muratpaşa Vakfı ve Camisi’nin kurucusunun “isim meselesini” konu alan araştırması “Hangi Muratpaşa?” ve 1511 yılı baharında Döşemealtı’nda başlayan ve giderek Anadolu’ya yayılan “Şahkulu Baba Tekeli Ayaklanması” konusunu, tarihi ve coğrafi bakımlardan ele alıp incelediği çalışması, Suna-İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü (AKMED) yayın organı ADALYA dergisinde yayınlandı.


Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca düzenlenen ve Antalya’da açılan “Turist Rehberliği” kurs ve seminerlerinde, “Bölgenin Eski Yol Sistemi”, “Anadolu Uygarlığı”, “Anadolu Bilgeleri” “13. Yüzyıl Anadolu Aydınlanması” ve “Bölgenin Tarihi Coğrafyası” konularında dersler verdi; rehberleri aydınlatıcı söyleşiler gerçekleştirdi.
Isparta’nın YALVAÇ, Antalya’nın GÜNDOĞMUŞ ilçelerinin tarih ve kültürü ile ilgili ayrıntılı araştırmaları nedeniyle; bu ilçelerin Belediye Meclisleri’nin oybirliği ile aldıkları kararlarla “Fahri Hemşeri” kabul edilerek, kendisine “hemşerilik Beratı” verildi.


Antalya’da yayınlanan ve Antalya başta olmak üzere Burdur, Isparta, Afyon ve Muğla illerine dönük yayın yapan Akdeniz ATILIM, Akdeniz SABAH ve CUMHURİYET Akdeniz gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Giray Ercenk, bugün de “Son NOKTA” dergisinde siyaset, çevre ve kültür yazıları yazmaya, aydın sorumluluğunun gereğini yapmaya devam etmektedir.


Giray Ercenk, bazı köşe yazılarını “Damdaki Deve Sürüsü” adıyla kitap olarak derledi. Adı geçen kitabın genişletilmiş ikinci baskısı (2 cilt) olarak düzenlendi, birinci cildin baskısı yapıldı. (Bugün ANSAN'da imza günü yapılacak olan kitap odur.YAS)


2010 Yılında “DÖŞEMEALTI / Coğrafya-Tarih-Kültür ve Su Saklama Yapıları”nı konu alan kitabı, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından yayınlandı. Kitabın 2011-2012 yıllarında ikinci ve üçüncü baskıları yapıldı.


Antalya Körfezi’nin doğusunda Alanya, Manavgat, İbradı, Akseki, Gündoğmuş, Gazipaşa ilçeleri, Konya’nın Seydişehir, Bozkır, Hadim, Taşkent ve Karaman’ın Sarıveliler, Ermenek ilçelerinin oluşturduğu üretim ve yaşam havzasının coğrafya, üretim, tarih ve kültür bağlamında ele alındığı çalışması, “Dağın Dili” adıyla yine ATSO tarafından basılarak okura sunuldu. Her iki kitap da ilgi gördü ve büyük bir okur kitlesine ulaştı.


Aynı zamanda ÇEKÜL Vakfının (Çevre ve Kültür Vakfı’nın) Danışma Kurulu üyesi olan Giray Ercenk, Vakıf tarafından 2007 yılında Kaş’ta, 2011 yılında Alanya’da düzenlenen “Tarihi Kentler Birliği” toplantılarında yörenin tarihi coğrafyasını anlatan sunumlar yapmakla görevlendirildi. Bu görevleri de gereği gibi yerine getirdi.
Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) tarafından 2012 yılında “Yılın Kültür Adamı” olarak seçildi, düzenlenen bir törenle kendisine ödülü ile birlikte bir sertifika verildi.
Halen Türk-Amerikan Koleji’nde görev yapan öğretmen Gülvan Hanım’la evli olan Giray Ercenk, iki oğul ve iki torun sahibidir.
Toplum yanlısı siyasetle de yakından ilgilenen Giray Ercenk, ortaöğrenim yaşamından başlayarak, yaşamı boyunca aktif siyasetle de uğraştı. Ercenk, yurttaş sorumluluğuna sahip duyarlı bir birey, bir aydın olarak, Anadolu’yu, Anadolu halkını gönendirmek adına üzerine düşen her görevi yapmaya devam etmektedir. Çağdaş bir Türkiye özlemi içinde yazmakta, konuşmakta, Antalya Kent Konseyi Kültür ve Sanat Çalışma grubunda ve çok sayıda diğer sivil toplum örgütlerinde hizmet üretmeye, görüş ve düşüncelerini paylaşmaya devam etmektedir.


[url=https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10211841167921197&set=pcb.1955605024452192&type=3&ifg=1][/url]31663877_10211841168041200_7792884224884...e=5B96D9FE
32350118_10211841168161203_5591317992211...e=5B9102A9
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Antalya

Antalya Sanatçılar Derneği
Fikret Otyam Sanat Parkı içi-Konyaaltı Caddesi-Muratpaşa / Antalya
Tel : 0242 248 00 08
Mail : ansansanat07@gmail.com

              Quick Links

              User Links